"Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Projekty i programy


Projekt edukacyjny w zakresie edukacji ekologicznej
 „O bioróżnorodności dla przyszłości"


1.     Szczegóły projektu

W miesiącach kwiecień – czerwiec 2017r. realizujemy autorski projekt edukacyjny w zakresie edukacji ekologicznej „O bioróżnorodności dla przyszłości. Celem projektu jest poznanie przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku bioróżnorodności w otaczającym go świecie i zastosowanie poznanej wiedzy w praktyce poprzez wykonanie nowych nasadzeń wokół szkoły oraz rozwijanie postaw ekologicznych. Dzieci utworzą rabaty w różnych siedliskach, nasłonecznionym i zacienionym oraz z uwzględnieniem zróżnicowanych warunków glebowych. Poznają warunki wzrostu i pielęgnacji roślin. Będą obserwowały wzrost i rozwój zasadzonych roślin.

Uczniowie z grupy realizującej projekt wezmą udział w kilkugodzinnych warsztatach prowadzonych przez pracowników Gospodarstwa Szkółkarskiego Grunland w Olecku oraz Gospodarstwa Ogrodniczego Sławomir Openchowski w Olecku. Poznają wymagania roślin, sposób ich sadzenia i pielęgnacji. Po zajęciach praktycznych uczniowie pod opieką nauczycieli przygotują miejsce na skarpach oraz w donicach, posadzą rośliny światłolubne i cieniolubne kwitnące, krzewy iglaste płożące oraz rośliny iglaste z rodziny cyprysowatych. Przy każdym nowym nasadzeniu pojawi się tabliczka z opisem rośliny.

W celu poszerzenia wiedzy na temat bioróżnorodności uczniowie realizujący projekt wezmą udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracownika Nadleśnictwa Olecko dotyczących bioróżnorodności biocenozy leśnej.

Stworzone nasadzenia wokół szkoły będą w kolejnych latach systematycznie pielęgnowane i wykorzystane podczas zajęć przez wszystkich uczniów. Co w rezultacie wpłynie na kształtowanie postawy dbałości o środowisko oraz rozszerzy wiedzę uczniów w zakresie bioróżnorodności.

W zakresie projektu zorganizowany zostanie również konkurs fotograficzny pt. „Bioróżnorodność w mojej okolicy” skierowany do uczniów klas IV - VI. Zdjęcia będą zaprezentowane społeczności szkolnej 22 maja 2017r. w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności.

Na zakończenie realizacji projektu zostanie przygotowana na terenie szkoły wystawa zdjęć prezentujących przebieg projektu.

Całkowity koszt projektu to kwota 1960zł. Na jego realizację otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 1000zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, które przeznaczymy na zakup roślin – iglaków, roślin kwitnących, zakupimy tuje, zielone rośliny pnące, granulat do iglaków oraz tabliczki do oznaczenia zasadzonych roślin.2.     Wizyta w gospodarstwie ogrodniczym

Dnia 24.04.20017r. uczniowie klasy 6b z opiekunem p. Izabelą Sobolewską odwiedzili Gospodarstwo Ogrodnicze Sławomira Openchowskiego w Olecku. Wzięli udział w warsztatach ogrodniczych.  Poznali rośliny zielne,   krzewy iglaste płożące  oraz rośliny iglaste z rodziny cyprysowatych. Właściciel gospodarstwa szczegółowo przedstawił uczniom  wymagania roślin kwitnących, sposób ich sadzenia i pielęgnacji.

Fotogaleria z wizyty3.     Wizyta w gospodarstwie szkółkarskim

       W dniu  27 kwietnia  2017r. grupa  uczniów klasy 6b z opiekunem p. A. Sujatą uczestniczyła w zajęciach terenowych  w gospodarstwie szkółkarskim Grünland. Poprowadziła je właścicielka szkółki  - pani Irena Kopiczko. Jej opowieść połączona z pokazem przeniosła nas – uczestników, do zróżnicowanego świata roślin.  Szkółka specjalizuje się w produkcji odmian  o wysokiej mrozoodporności, nawet tych pochodzących z cieplejszych klimatów. Na zajęciach oglądaliśmy różne gatunki bylin, pnączy, drzew i krzewów iglastych, bonsai ogrodowe oraz topiary czyli rośliny formowane. Poznaliśmy tajniki szczepienia drzew i krzewów. Nieodłącznie towarzyszył nam śpiew ptaków gniazdujących w koronach drzew, m.in. kosów i sikor. Podglądaliśmy też  pracowite pszczoły. Pomimo  chłodu w szkółce huczało i pachniało wiosną.

            Fotogaleria z wizyty4.  Konkurs fotograficzny "Bioróżnorodność mojej okolicy"

    Regulamin konkursu fotograficznego - „Bioróżnorodność mojej okolicy”

     Plik do pobrania: metryczka ze zgoda rodzica


                Fotogaleria konkursowa5. Nasadzenia roślin na terenie szkoły

              FotogaleriaDziałania towarzyszące programowi
 "Owoce i warzywa w szkole"

1.     Klasa II B wych. p. Małgorzata Łazarska - "Śniadanie drugoklasisty" - zajęcia kulinarne


W ramach realizacji przez szkołę  projektu „Owoce i warzywa w szkole” w klasie IIb odbyły się zajęcia poświęcone promowaniu zdrowego odżywiania. Uczniowie zapoznali się z zasadami zdrowego żywienia oraz piramidą żywienia. W oparciu o zdobyte informacje i własne doświadczenia samodzielnie ułożyły jadłospis, „Jadłospis drugoklasisty”.

Podczas zajęć kulinarnych uczniowie wraz z wychowawcą Małgorzatą Łazarską samodzielnie przygotowały sobie  drugie śniadanie w klasie w oparciu o swój jadłospis. Były „ wesołe kanapki” i  sok marchwiowo-jabłkowy, samodzielnie wyciskany. To było najlepsze śniadanie, bo własnoręcznie przygotowane.

      - drugie śniadanie

2.     Klasa III A wych. p. Karolina Wójcik -  "Zdrowe śniadanie", "Piramidy zdrowego żywienia"
            - zdjęcia

3.    Klasa III B wych. p. Krystyna Wawrzyn - zdjęcia 

4.    Klasa I A wych. p. Alicja Sakowska:

       - Moje ulubione owoce i warzywa. Wykonanie pracy plastycznej - wyrywanka

       - Hodowla nowalijek - wykorzystanie w codziennym jadłospisie.


.


Nasza szkoła w fotografii

Please download Java(tm).

ZOBACZ WIĘCEJ

Dzisiaj jest

 


A czas płynie...
Lekcje

8.00 - 8.45
8.55 - 9.40
9.50 - 10.35
10.55 - 11.40
11.50 - 12.35
12.45 - 13.30
13.40 - 14.25
14.30 - 15.15

Pogoda w Olecku

Pogoda w Olecku

Plan Olecka

 

Licznik  odwiedzinLinki

BIP SP3

olecko

Copyright Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku  
       Kolejowa 33, 
19-400 Olecko,  
tel. 875202085   e-mail: 
sp3@olecko.edu.pl    http://www.sp3.olecko.edu.pl
NIP 847-10-24-323

 
Strona główna Strona główna galeria Kontakt